Mobil   Site Haritası   Webmail   RSS                  

Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
    Üye Olmak İstiyorum
    Şifremi Unuttum

ŞİİRLER
YAZILAR / ÖYKÜLER
ÜNLÜ ŞAİRLER/ ŞİİRLERİ
GÜNCEL
SAĞLIK / YAŞAM

 

SON 3 ÜYEMİZ
Gürkan BAYKAL
Gökhan BOZDAĞ
Fatoş ALTIN

İYİKİ DOĞDUNUZ
kemal_tutan
LAZERUZ

HAFTANIN İNCİLERİ Tümü

ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
SENİ ONA YOLLADIM

SON YORUMLAR
VEDA KONUŞMASI
ALLI TURNANIN PEŞİNDE Arkama bakmadım hiç Gü...
ÇALAN NE OLSUN
yüreğine sağlık abi ...
SİL DİYORSUN DA
Sen boşver Asi kızsen Gülümse Dünyaya İnadına ...
SÖYLE NERDESİN?
Asi yüreklim Başa gelen Çekilir ama Kalbe sevi...
BAYILIYORUM TÜRKÇEYE
Bu yazıya hiç yorum yapılmaması doğrusu beni düşün...
NURAN KAÇAR ARAZ İMZA GÜNÜ
Saygıdeğer Şair Dostumuz Nuran Kaçar ARAZ hanımef...
YANMANIN MEALİ
Var olun siz. Var olsun yüreğiniz. Tüm yüreğimle...
YANMANIN MEALİ
hece yazarım yazmaya çalışırım şairem şiir imgedir...
ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
Var olun; var olunuz sizler. Tüm yüreğimle teşekk...
SENİ ONA YOLLADIM
SAYIN ; ERDOĞAN BEKTAŞ BEYEFENDİ ŞİİRİN...
BOYUN DÜZLEŞMESİ
23 Kasım 2017 Perşembe 23:00
12
14
16
18


 Boyun düzleşmesi uzun yıllardır var olan ama özellikle son yıllarda ismi daha sık duyulan fiziksel bir hastalıktır. Günlük hayattaniş yükündeki artış ve insan vücudunun daha çok yıpranması gibi değişen hayat düzeni, hastalığın görülme sıklığını ciddi oranda artırmıştır. Her yıl yüz binlerce kişi boyun düzleşmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle de genç nüfusta daha çok görülmektedir. Normal şartla C harfine benzeyen omurga, zaman içinde I harfine benzer hale gelmektedir.

İnsan vücudunun duruşunu ciddi şekilde bozan hastalık kişiyi rahatsız eder. Hastalığın teşhisi kısa sürede mümkündür ama tedavi çok önemlidir. Tedavinin aksatılması daha ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakılabilir. Hastalığı önlemek birkaç küçük adımla gayet kolaydır. Günlük hayatı biraz hareketli hale getirmek bile yeterli olacaktır. Özellikle risk grubunda olan kişilerin boyun düzleşmesinden korunma yolları konusunda daha özenli davranması, kendilerini korumaları gerekmektedir.
Boyun düzleşmesi sonradan gelişen fiziksel bir hastalıktır. C şeklindeki boyun bölgesi I şeklini aldığında boyun düzleşmesinden söz edilir. İnsanlarda omurganın dizilimi, genişliği, şekli kişiye özeldir. Boyun bölgesindeki C şekli insanlardaki tek ortak noktadır denebilir. Boyun düzleşmesi hastalığının altında yumuşak disklerden oluşan omurganın kayması ve özelliğini kaybetmesi yatmaktadır.

Boyun Düzleşmesi

Boyun Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kişinin çok uzun süre aynı pozisyonda durması ve günlük yaşantının hareketsiz olması hastalığın temel nedenleridir. Vücudun üzerine aşırı yük vermek, bunu sürekli tekrarlamak da boyun düzleşmesine neden olacaktır. Kişinin fiziksel hareketleri yanında bazı alışkanlıkları da boyun düzleşmesine davetiye çıkartabilir. Bu nedenle doğru yatak ve yastık seçimi son derece önemlidir. Yanlış tercihler boyun düzleşmesini de aşarak boyun fıtığına kadar ilerlemeye neden olabilir. Çok çalışmak, aşırı yorgunluk, depresyon, tükenmişlik sendromu gibi birçok neden boyun düzleşmesini tetikleyebilir.
Boyun düzleşmesi genellikle aynı hareketi uzun zaman ve sık sık yapan kişilerde görülmektedir. Yani sadece çalışanlar değil; sürekli oturan, yatan kişilerde de boyun düzleşmesine rastlanabilir. Meslek gruplarından öğretmenler ciddi risk altındadır. Aşırı kitap okuyanlar, bilgisayarda vakit geçirenler, uzun süreli ders çalışanlar, bankacılar, devlet memurları, gün içinde uzun süre bilgisayar kullanmak zorunda olanlar da risk altındadır. Sadece dışarıda çalışanlar değil; evde örgü işiyle uğraşan ev kadınları da boyun düzleşmesi ile karşılaşabilir.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesinde en önemli belirti boyun bölgesindeki ağrılardır. Ağrı hafif olabileceği gibi düzleşmenin alanına ve yoğunluğuna bağlı olarak şiddetli de olabilir. Ağrı dışında boyun düzleşmesini anlayabileceğiniz bir diğer belirti boynun hareketlerinde kısıtlama olmasıdır. Hastalık geliştiğinde kişi boynunu istediği gibi rahat hareket ettirememeye başlar.

 

İlgili resim

Boyun Düzleşmesinden Korunma Yolları Nelerdir?

Boyun düzleşmesinden kendinizi korumak için öncelikle sağlıklı bir günlük rutin oluşturmalısınız. Fiziksel hareketler boyun düzleşmesinin engellenmesinde en önemli adımdır. Günlük aktivite mutlaka artırılmalı, küçük de olsa egzersizler yapılmalı, ek olarak çalışma ortamında bazı küçük detaylar elden geçirilmelidir. Ortopedik ve ergonomik çalışma sandalyeleri, ruh halini pozitif etkileyecek tarzda bir ortam boyun düzleşmesinden korunmada önemlidir. Hayatınızda düzenli egzersize yer vermek sizi sadece boyun düzleşmesinden değil, birçok hastalığa karşı koruyacaktır.
 
İlgili resim

İlgili resim

 

Boyun Düzleşmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Şikayetlerinizle birlikte sağlık merkezine başvurduğunuzda uzman fiziksel muayene yapacak ve bazı tetkikler isteyecektir. Fiziki muayene aslında yeterli bilgiyi vermektedir ama kesin tanı için röntgen ya da MR tercih edilmelidir. Röntgen ya da MR ile net bir şekilde teşhis koyulabilir. Fiziki muayenede doktor öncelikle boynun sağa, sola, öne ve arkaya doğru hareketlerine bakmaktadır. Doktor boyna ve çevresine dokunduğunda hastanın verdiği tepkilerle ölçüm yapılabilir. Boyuna bağlı olarak kollarda, ellerde ve ayaklarda oluşabilecek güç kayıplarını anlayabilmek için tepki ölçümü de fiziksel muayenenin bir parçasıdır.
Boyun Düzleşmesinin Tedavisi Nedir?
Boyun düzleşmesinin tedavi edilmesinde öncelikle omurilikte ve burada yer alan sinirlerde baskı olup olmadığı belirlenmelidir. Baskı söz konusuysa tedavi için kas güçlendirici çeşitli egzersizler ve fizik tedavi yapılması uygundur. Boyun düzleşmesi tedavisinde bir diğer yöntem boyunluk kullanmaktır. Tedavide iyileştirici önerilerin dışında hastanın iyileşme sürecini rahat atlatması için ağrı kesiciler de kullanılmaktadır. Boyun düzleşmesi tablosu daha ciddi bir durumdaysa ve disklerde kayma mevcutsa fizik tedavi seansları önerilmektedir.
Tedavi edilmeyen boyun düzleşmesi etki alanını genişleterek nörolojik sorunlara neden olabilir. Hastanın durumuna göre, doktor gerek görürse cerrahi işlem yapılabilir. Baskı söz konusu olan boyun düzleşmesi rahatsızlıklarında kaslarda güç kaybı olacağından büyük olasılıkla cerrahi düşünülmektedir. Ancak ameliyatın yapılacağı bölgede milyonlarca sinirin yer alması ve hayati önem taşıyan bir konum olması nedeniyle cerrahi son derece risklidir.
Bu nedenle cerrahi, uzmanlar tarafından en son başvurulacak yoldur ama hastanın durumunda beklenecek vakit kalmamışsa riskli de olsa hastanın onayı ile cerrahi uygulaması yapılabilecektir. Tedavi sürecinin başarılı olabilmesi ve kısa sürmesi için hastaların günlük yaşantılarına dikkat etmesi gerekir. Tedavi süresince ve sonrasında boyun artık çok zorlanmamalı; korunma yollarında söz edilen hususlara özen gösterilmelidir.
  • Çok  yüksek ve çok ince yastıkta yatılmamalı yan yattığımızda başımızı düz tutacak yastık kalınlığı idealdir.
  • Islak saçla rüzgara çıkmamalı
  •  Uzun  süre hareketsiz kalmamalı
  •  Mümkün  olduğunca dik oturmalı
  •  stres yol açacak zararlı hormon salgılanmasına neden olan gerilim, korku filmi, bilgisayar oyunu, vb. gibi etkenlerden kaçınılmalıdır.
Derleyen: Gülayşe Delen
Sağlıklı huzurlu günler dilerim.
Gülayşe DELEN ULUSOY
Okunma Sayısı : 3397

“Bu eser’in her türlü telif hakkı şairin veya yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.”

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum EkleErişim yapmaya çalıştığınız içerik için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Lütfen üye girişi yapınız...

+ Benzer Haberler
» BİLİNÇLİ AĞRI KESİCİ KULLANIMI
» EZİLME
» GECE YEMEK YEMEK
» PNÖMONİ (ZAATÜRE)
» FARENJİT
» YAN BAĞ HASTALIKLARI
» OMUZ AĞRISI
» TIRNAK BATMASI
» TIRNAK HASTALIKLARI
» MENİSKÜS NEDİR
» BEYİN KANAMASI
» GÜZEL BİR CİLDİN SIRLARI NELERDİR?
» MİDE GRİBİ
» HEPATİT BE NEDİR?
» GRİBE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI
» GRİP
» İYOTLU TUZ
» MULTİPL-SKLEROZ
» OTİZM
» DOWN SENDROMU


Site İçi Arama

DUYURULAR
» İPHONE CEP TELEFONUNDAN RADYOMUZU DİNLEMEK
İÇİN CEP TELEFONUNUZUN ARAMA MOTORUNA www.radyomavieylul.net/m ADRESİNİ GİRİNİZ VE "play" TUŞUNA BASINIZ.


» ANDROİD CEP TELEFONUNDAN RADYOYA GİRMEK
ve kesintisiz dinlemek için "PLAY STORE" tuşundan "Radyo Mavi Eylül" radyomuzu cep telefonunuza indirebilirsiniz. Radyomuz otomatik açılacaktır. Radyomuz çalarken başka sayfalarda gezinebilirsiniz. Açılan radyo sayfasının sol altındaki "sarı zarf" simgesini tıklayarak, istek gönderebilirsiniz. Dilerseniz, Googleden "Radyo Mavi Eylül" ANASAYFASINA ulaşıp, giriş yaparak SOHBET KÜRSÜSÜNE ulaşabilirsiniz.


» SOHBET KÜRSÜSÜ İHLALİ...
Sohbet kürsüsünde, din, siyaset ve parti konularında yapılacak atışmalarda veya kürsüye 7-8 mısradan daha uzun şiir asılmasında, o kişi yada kişiler 24 saat banlanacak, tekrarları söz konusu olduğunda üyeliği silinecektir…


» HAFTANIN İNCİLERİ
Haftanın incileri köşemizde duyurulan şiir ve yazılar, her pazartesi gecesi canlı yayınımızda radyomuzda okunmaktadır.


» RADYO MAVİ EYLÜL’DE CANLI YAYINLAR...

Tüm dost ve arkadaşlarımızı şiirlerle harmanlanıp, şarkılarla demleneceğimiz radyo gecelerimize bekliyoruz..


 
Ziyaretçi Defteri


YAZARLAR
 
Yurdagül
ÖZAY
 

 
Gülayse
DELEN
Sağlık / Yaşam

 
Şuayip
ODABAŞI
Ölüler Kentinin Ozanı

 
Yasemin
ÖZKAYA
 

DOST SİTELERİMİZ
Edebiyat Defteri
Antoloji
Türk Dil Kurumu
Edebiyol
Sinobil
FAYDALI LİNKLER
Belediyeler
Hastaneler
T.C Kimlik sorgulama
Dünya Haritası
Önemli Günler

Takvim

Radyo Mavi Eylül.Net Bir Müzik ve Edebiyat Platformudur.
Tüm Hakları Saklıdır 2013