• Mobil   • Site Haritası   • Webmail   • RSS                    

Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
    Üye Olmak İstiyorum
    Şifremi Unuttum

ŞİİRLER
YAZILAR / ÖYKÜLER
ÜNLÜ ŞAİRLER/ ŞİİRLERİ
GÜNCEL
SAĞLIK / YAŞAM
 

SON 3 ÜYEMİZ
Ömer YILDIZ
İbrahim DEĞERLİ
Nermin MERCAN

İYİKİ DOĞDUNUZ

HAFTANIN İNCİLERİ
YENİ DOĞAN ÇEŞMESİ
AZİZ MEMLEKETİM

SON YORUMLAR
ZİFİRİ KARANLIK
Yüreğinize sağlık Filiz hanım,kutlarım sizi İlha...
AZİZ MEMLEKETİM
SAYIN ; YASEMİN ÖZKAYA HANIMEFENDİ Şİ...
YENİ DOĞAN ÇEŞMESİ
SAYIN ; MEHMET ALİ IŞIK BEYEFENDİ ...
CENİN
KİTABINIZIN YOLU AÇIK OLSUN DEĞERLİ DOSTUM......
ADIM YOK UNVANIM ÇOK(SOKAK ÇOCUĞU)
Naçizane şiirimi; günün seçkisine layık gören Rady...
HIÇKIRIK
yüreğinize sağlık ...
ESKİ ZAMANLAR
SAYIN ; HAYDAR METİN BEYEFENDİ ŞİİRİNİZ ...
ADIM YOK UNVANIM ÇOK(SOKAK ÇOCUĞU)
SAYIN ; ÖMER OSMAN AVCI BEYEFENDİ ŞİİRİN...
İŞTE ÖYLE
SAYIN ; ALİYE UYANIK HANIMEFENDİ ŞİİR...
YOK ARTIK
SAYIN ; AHMET NEVZAT UÇAR BEYEFENDİ Şİ...
 
ÇOCUKLUĞUMUN OYUNLARI
17 Mayıs 2017 Çarşamba 19:00
12
14
16
18
Bir yarısında uyandım dün gecenin. Ondan sonra kaçan uykuyu ara ki bulasın. Akreple yelkovan ne kadar dellensem de bir mıhla çakılmış gibi durmuş gibiydi yerlerinde. Zaman bir kaplumbağa hızıyla ilerledikçe başladı geceyle kavgam böylece.

Çivi çiviyi söker misali geçtim mutfağa, bol demli bir çay ve ardından da okkalı bir kahve yapıp başlattım kavgamı geceyle. Akreple yelkovanın bıyık altından gülümseyerek beni küçümsemesini umursamadım bile. Onların arzuladığı gibi yorganı başıma çekip, yatakta fır dönerek beklemedim günün ışımasını.

Geceye galibiyet hazzını yaşatmamak için aldım kalemimi elime... ne yazayım derken çocukluğum ve çocukken oynadığımız oyunlar düştü aklıma.

Ne bilgisayar, ne televizyon, ne cep telefonu...hayat ve zaman sadece bizimdi o günlerde. Öylesine bağlıydık ki hayata. Sevgi, saygı, eğlence doluydu hayatımız. Hele sokaklar... ana kucağı gibi sımsıcaktı sokaklar ve sokakların sahibiydi çocuklar.

İmbikten geçercesine anılarım süzülmeye başlamıştı belleğimde. Çocukluğumun en güzel anıları geçtikçe gözlerimin önünden mahsunlaşmıştı yüreğim hüzünle. Sanal bir aleme hapsedilmişçesine sokaklardan uzaklaşan çocuklarımızın yalnızlığı burkmuştu yüreğimi.

Ah neydi o günler. Tüm kainatla içli dışlı olduğumuz huzur mutluluk dolu güzel günlerimiz. Yoldaştık güneşle. Gökte ay bize gülümser yıldızlarsa yaramaz çocuklara benzerdi. Işıl ışıl parlardı mutlu gecelerimizde.

Ne oyunlar oynamazdık ki. Çelik çomak, saklanbaç, bilye, aşık, ay gördüm, ebe geldi, birdir bir, dalya, yakan top daha niceleri. Topaçlarımız vardı, kamçıyla vurdukça hızla dönen. Tornetlerimiz vardı bayır aşağı uçarcasına sürdüğümüz. Çember çevirirdik bir de. Yuvarlak demirden yaptırdığımız çemberlerimizin peşinden koşardık delice. Hele bir de yarışıyorsak ve yarışda taşa takılan çemberimizin kontrolden çıkmışsa vay halimize

"Yağ satarım, bal satarım. Ustam ölmüş ben satarım" kızlarla birlikte oynadığımız oyunların başında gelirdi. Seyrek de olsa oynadığımız bu oyunda heyecandan küçücük yüreklerimiz duracak gibi olurdu. Beklerdik ki konuşurken bile dilimizin tutulduğu, yüzlerine dahi bakmaya cesaret edemediğimiz minik aşklarımız elindeki mendili arkamıza koysun ve delice kovalıyalım onu. Arsız çocuklar da vardı aramızda. Her seferinde kızların arkasına bırakırlardı mendili. Eğer fark edemezse mendilin arkasına konulduğunu zavallı kızcağız az da olsa sıkıntı yaşardı. Çekingen ve utangaç arkadaşlarımız çok istemelerine rağmen hoşlandığı kızın arkasına bir türlü bırakamazdı mendili.

Tam bunları düşünürken Ayşe ve fatih gelmişti aklıma. Ayşe beş taş oynadığım komşu kızıydı. Çok da mızıkçı biriydi. Ben kazandıkça hep itiraz ederdi. Benim inatlaşıp tavizsiz olduğum zamanlarda ağladığı bile olurdu, Ayşe’nin. Fatih’se üç taş ve dokuz taş oynadığım arkadaşımdı. Özellikle sıcak havalarda Kamillerin söğüt gölgesinde kalan bahçe duvarına çıkar, elimize geçirdiğimiz ince uçlu bir taşla duvarın üzerine çizerdik oynayacağımız oyunun profilini. Birimiz kayısı çekirdeği diğerimiz de küçük taşlarla sürdürürdük oyunumuzu.

Çağla, kiraz, elma, salatalık, domates, mısır çalmaya çıkardık bir araya geldiğimiz kimi zamanlarda da. Bazen yakalanıp da dayak yiyenler bile olurdu içimizde. Mahalle kavgalarına ne demeli. Mahallemizin kızlarına asılmak isteyen diğer mahalle çocuklarıyla yaptığımız taşlaşmalar. Büyük bir kıskançlık ve arzuyla savunurduk mahallemizi. Köşelere siner saatlerce taş atardık kızlarımıza göz diken çapulculara. Belli bir zaman sonra taarruza geçer mahallenin dışına sürerdik kızlarımıza göz koyan komşu mahallenin haytalarını.

Bazı gecelerde minderlerini kapan annelerimiz çıkarlardı sokağa. Ya bir elektrik direğinin dibinde, ya da bir merdivenin eşiğinde otururlar gece boyunca sohbet ederlerdi. Böylesi geceler mutluluğumuz olurdu bizlerin. Hemen çıkardık sokaklara ebe geldi, ay gördüm, saklanbaç ve daha ne oyunlarımız vardı gece yarılarına kadar oynadığımız böylesi gecelerde. Bir de kış günlerinde komşular birbirlerinde toplanırdı. Büyükler koyu sohbetlerini sürdürürken biz çocuklar başka bir odada kör ebe, el el üstünde kimin eli, sessiz sinema, kav güzel peynir, isim şehir hayvan, asılma oyunları oynardık uykumuz gelene kadar. Gerçi uykumuz da pek gelmezdi ki böyle gecelerde.

Değinmemek olurmu kış günlerine. Kızaklar yapardık gürgen yada meşe ağacından. Olmasa da kızaklarımız ya bir leğen ya da bir parça naylon bile yeterki.
Çıkardık yokuşlara bırakırdık kendimi yokuştan aşağı. Kimimiz yarı yolda, kimimiz daha başlangıçta yuvarlanırdık aşağı kadar. Çok az kişi kazaya uğramadan inebilirdi aşağıya.

Her ne kadar yoksul, fakir de olsak o günlerde sokaklar bizimdi. Özgürlüğümüz, mutluluğumuzdu sokaklarımız. Ne bir kuşku ne tehlike ana kucağı kadar sımsıcak sokakları anımsadım dün gece.


Davut TUNÇBİLEK
Okunma Sayısı : 904

“Bu eser’in her türlü telif hakkı şairin veya yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.”

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum EkleErişim yapmaya çalıştığınız içerik için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Lütfen üye girişi yapınız...

+ Benzer Haberler
» PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ
» ANNELERİN SEVGİLİLER GÜNÜ ÇIĞLIĞI-2018
» SINGER DİKİŞ MAKİNASI
» VERGİ CANDIR
» BİR DESTANDIR ÇANAKKALEM
» ÇOBAN ÇÖKERTEN DİKENİ
» NAKIŞLAR
» SEKİZ MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
» KAHRAMAN BACILAR
» HACI MURAT’A BAK SEN!
» AHLAT AĞACI
» HOŞGÖRÜNÜZE SIĞINDIM
» BU ŞEHİR VE SEN
» HAYALİNİ ASTIM İLAN TAHTALARINA
» GÖNÜLLÜ VERELİM GÖNLÜMÜZDEKİNİ
» ACILARIMDA YALNIZIM
» GECENİN SOĞUK YÜREĞİ
» ANILARDA KALAN BAYRAMLAR
» GARİP OSMAN-YAŞANMIŞ BİR HİKAYE
» ÖNCE Mİ İNSANIZ YOKSA SONRA MI?


Site İçi Arama

DUYURULAR
» İPHONE CEP TELEFONUNDAN RADYOMUZU DİNLEMEK
İÇİN CEP TELEFONUNUZUN ARAMA MOTORUNA www.radyomavieylul.net/m ADRESİNİ GİRİNİZ VE "play" TUŞUNA BASINIZ.


» ANDROİD CEP TELEFONUNDAN RADYOYA GİRMEK
ve kesintisiz dinlemek için "PLAY STORE" tuşundan "Radyo Mavi Eylül" radyomuzu cep telefonunuza indirebilirsiniz. Radyomuz otomatik açılacaktır. Radyomuz çalarken başka sayfalarda gezinebilirsiniz. Açılan radyo sayfasının sol altındaki "sarı zarf" simgesini tıklayarak, istek gönderebilirsiniz. Dilerseniz, Googleden "Radyo Mavi Eylül" ANASAYFASINA ulaşıp, giriş yaparak SOHBET KÜRSÜSÜNE ulaşabilirsiniz.


» SOHBET KÜRSÜSÜ İHLALİ...
Sohbet kürsüsünde, din, siyaset ve parti konularında yapılacak atışmalarda veya kürsüye 7-8 mısradan daha uzun şiir asılmasında, o kişi yada kişiler 24 saat banlanacak, tekrarları söz konusu olduğunda üyeliği silinecektir…


» HAFTANIN İNCİLERİ
Haftanın incileri köşemizde duyurulan şiir ve yazılar, her pazartesi gecesi canlı yayınımızda radyomuzda okunmaktadır.


» RADYO MAVİ EYLÜL’DE CANLI YAYINLAR...

Tüm dost ve arkadaşlarımızı şiirlerle harmanlanıp, şarkılarla demleneceğimiz radyo gecelerimize bekliyoruz..


 
Ziyaretçi Defteri


YAZARLAR

          

Yurdagül
ÖZAY
Özay’la Ayışığı
                                         

          

DELEN
Sağlık/Yaşam 
                                            

      

 
Şuayip
ODABAŞI
Ölüler Kentinin Ozanı 
    

     
DOST SİTELERİMİZ
Edebiyat Defteri
Antoloji
Türk Dil Kurumu
Edebiyol
Edebiyatevi.com
Sinobil
FAYDALI LİNKLER
Belediyeler
Hasteneler
TC.kimlik sorgulama
Dünya haritası
Önemli günler

Önemli Günler

Radyo Mavi Eylül.Net Bir Müzik ve Edebiyat Platformudur.
Tüm Hakları Saklıdır 2013