Mobil   Site Haritası   Webmail   RSS                  

Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
    Üye Olmak İstiyorum
    Şifremi Unuttum

ŞİİRLER
YAZILAR / ÖYKÜLER
ÜNLÜ ŞAİRLER/ ŞİİRLERİ
GÜNCEL
SAĞLIK / YAŞAM

 

SON 3 ÜYEMİZ
Gürkan BAYKAL
Gökhan BOZDAĞ
Fatoş ALTIN

İYİKİ DOĞDUNUZ
iso
osman_karaçil
Kimsesiz
şenol_koç

HAFTANIN İNCİLERİ Tümü

ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
SENİ ONA YOLLADIM

SON YORUMLAR
VEDA KONUŞMASI
ALLI TURNANIN PEŞİNDE Arkama bakmadım hiç Gü...
ÇALAN NE OLSUN
yüreğine sağlık abi ...
SİL DİYORSUN DA
Sen boşver Asi kızsen Gülümse Dünyaya İnadına ...
SÖYLE NERDESİN?
Asi yüreklim Başa gelen Çekilir ama Kalbe sevi...
BAYILIYORUM TÜRKÇEYE
Bu yazıya hiç yorum yapılmaması doğrusu beni düşün...
NURAN KAÇAR ARAZ İMZA GÜNÜ
Saygıdeğer Şair Dostumuz Nuran Kaçar ARAZ hanımef...
YANMANIN MEALİ
Var olun siz. Var olsun yüreğiniz. Tüm yüreğimle...
YANMANIN MEALİ
hece yazarım yazmaya çalışırım şairem şiir imgedir...
ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
Var olun; var olunuz sizler. Tüm yüreğimle teşekk...
SENİ ONA YOLLADIM
SAYIN ; ERDOĞAN BEKTAŞ BEYEFENDİ ŞİİRİN...
UMUTLAR YARINA KALDI
20 Nisan 2016 Çarşamba 14:00
12
14
16
18


 ÖN SÖZ

Doğu Anadolu, özellikle Kars ve Erzurum çevresi, âşık edebiyatının güçlü temsilcilerinin yetiştiği bir bölgedir. Sözgelimi Çıldırlı Âşık Şenlik, Posoflu Âşık Müdamî, Posoflu Âşık Zülâlî, Sosgertli Âşık Mehmet Hicranî, Kağızmanlı Recep Hıfzî, Sarıkamışlı Âşık Dursun Cevlânî, Murat Çobanoğlu, Şeref Taşlıova, Âşık Hasretî gibi âşıklar Kars yöresinde yetişmiş güçlü âşıklardandır. “Göl yatağı susuz kalmaz!” atasözünü de doğrularcasına, bu bölgede âşıklar günümüzde de yetişmeye devam etmektedir. Birincil sözlü kültür ortamları yerini daha çok yazılı ve elektronik kültür ortamlarına bıraksa da gelenek temsilcileri, günümüz insanının duygularına tercüman olabildiği sürece, sanatlarını sürdürme imkânı bulabileceklerdir. Nuran Kaçar Araz da Kars doğumlu olup bu kültür ortamında yetişen bir gelenek temsilcisidir. Çocukluğu Kars’ta geçen Nuran Kaçar Araz, öğretmen bir babanın sekiz çocuğundan altıncısıdır.

İlkokul yıllarında şiire yönelen Nuran Kaçar Araz, ortaokulu ve liseyi İstanbul’da okur. İstanbul’da da âşık edebiyatına ilgisini sürdürür ve özellikle elektronik kültür ortamları aracılığıyla usta âşıkları dinleme/ izleme imkânı bulur. Bu arada, kitaplara geçmiş âşık şiirlerini de okumaya başlayan Nuran Kaçar Araz, gelenekli şiir yolunda kendi eserlerini vermeye başlar. Şiire yönelmesini ve şiir yolculuğunu şöyle anlatmaktadır:

“Şiire merakım ilkokul yıllarında ustaları dinleyerek başladı. Âşık Şenlik, Hıfzı, Çobanoğlu, İlhami Demir, Emrah, Sümmanî Reyhanî, Âşık Veysel, Karacaoğlan, Pir Sultan, daha nicelerini okuyarak, dinleyerek şiire sevgim daha da arttı. Okullarda millî bayramlarda öğretmenimiz beni kaldırırdı şiir okumam için. Nerede gözüme bir şiir erişse illâ ki okurdum ve ben de yazmaya çalışırdım.”

Geleneğin kadın temsilcileri arasında yer almaya başlayan Araz, yazdığı şiirlerinden seçtiği bir dosyayı inceleyip bir “Ön Söz” yazmam için bana gönderdi.

 

Nuran Kaçar Araz geleneğe uygun şiirler yazmaktadır. Beş yüzden fazla şiir yazdığını söyleyen Nuran Kaçar Araz, gönderdiği dosyadaki şiirleri nasıl seçtiğini şöyle anlatmaktadır: “Şiirlerim beş yüzün üzerinde ama şiirlerimi acemi, kalfa ve ustalık dönemleri diye üçe ayırdım ve bu kitabımda en beğendiğim karalamalarımı topladım.”

Ustalaşma yolunda ilerlemeye başlayan Araz, âşıklar arasında “Nuran Bacı” olarak da tanınmaya başlar. Şiirlerinde “Nuran” mahlasını kullanmaktadır. Koşma, semaî, destan, divanî biçimlerinde başarılı şiirler söylemiş/ yazmıştır. Şiirleri arasında 4+3=7/ 3+4=7, 4+4=8, 6+5=11, 7+7=14, 8+7=15, 8+8=16 heceli örnekler bulunmaktadır.

Son zamanlarda bazı âşıklarla atışmış, bazı âşıklarla/ şairlerle de aynı ayak ve konuya bağlı olarak karşılıklı şiirler yazmıştır. Mizanî, Hazanî, Poyrazoğlu, Nevruz Ali, Şahbazî, Yaylacı, Kul Ömer, Can Ali, Velâyet, Ozan İnci gibi âşıklarla/ şairlerle geleneğe bağlı olarak yaptıkları atışmalar/ şiirleşmelerde başarılı olduğu görülmektedir. Bu atışmalar/ şiirleşmeler arasında 7+7=14, 8+7=15 ve 8+8=16 heceli olanlar daha çok dikkat çekmektedir. Bu atışmalar/ şiirleşmeler içinde başarılı örnekler bulunmaktadır. Hazanî ile Nuran arasında yapılan bir atışma/ şiirleşmede de “Elifname”nin günümüz alfabesine uyarlanmış şekliyle karşılaşılmaktadır. Bu atışma/ şiirleşme, “Elifname”nin çağa uyarlanmış şekli olan Lâtin harflerinin A’dan Z’ye sırasıyla mısra başlarında kullanılmasıyla oluşturulmuştur.

İzmir’de yaşayan Karslı Âşık Nevruz Ali Çiçek’ten atışma konusunda dersler de alan Araz, aynı zamanda akrabası olan Âşık Nevruz Ali’den “hocam” diye söz eder. Derdiyâr ve Reyhanî’nin vefatı üzerine yazdığı şiirler, bu usta âşıklardan da etkilendiğini göstermektedir. Son yıllardaki bu atışma ve şiirleşmelerden örneklere de yayımlanmak üzere topladığı dosyada yer vermektedir.

Geleneği olanın geleceği de olur. Türk milleti var oldukça milletin gören gözü, işiten kulağı, seven yüreği ve haykıran sesi olan gelenek temsilcileri de var olmaya devam edecektir. Evli ve üç çocuk annesi olan Nuran Kaçar Araz da gelenekten yararlanarak, gelenek çizgisinden ayrılmadan şiirler yazan kadın âşıklarımızdan biridir. Araz’ın, bu ilk kitabından sonra, şiir yolculuğunda daha güçlü adımlarla ilerleyeceğine ve geleneğin kadın temsilcileri arasında özel bir yere sahip olacağına inanıyorum.

Kayseri, 3 Nisan 2016

Doç. Dr. Bayram DURBİLMEZ

Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü,

Türk Halk Bilimi Öğretim Üyesi

                                               KAYSERİ

Nuran Kaçar ARAZ
Okunma Sayısı : 4707

“Bu eser’in her türlü telif hakkı şairin veya yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.”

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum EkleErişim yapmaya çalıştığınız içerik için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Lütfen üye girişi yapınız...

+ Benzer Haberler
» AŞKA FISILTI
» GÜLÜM BANA GÜLMÜYOR Kİ
» GÖKKUŞAĞI KONSERLERİ
» BENİM KAHRAMANLARIM-II
» CENİN
» HALİDE GÖKSOY SANAT GECESİ
» BENİM KAHRAMANLARIM
» "CAN DOSTLARI" KONSERİ
» DOKUN YANMAZSIN
» RENKLER TUVALDE KALDI
» BIÇAK SIRTI SEVDALAR
» HIÇKIRIK
» PİLLA BÖCÜK DERGİSİ ETKİNLİĞİ...
» SESSİZ HARFLER
» GÖÇEBE GÖNLÜM
» AŞKA GİDELİM
» AŞKIN DİLİ SENDE GİZLİ
» TALAN OLDU HAYALLER-MAHİR BAŞPINAR
» TANER KARATAŞ (OZAN MİZANİ)
» SONGÜL BULUT İMZA GÜNÜ


Site İçi Arama

DUYURULAR
» İPHONE CEP TELEFONUNDAN RADYOMUZU DİNLEMEK
İÇİN CEP TELEFONUNUZUN ARAMA MOTORUNA www.radyomavieylul.net/m ADRESİNİ GİRİNİZ VE "play" TUŞUNA BASINIZ.


» ANDROİD CEP TELEFONUNDAN RADYOYA GİRMEK
ve kesintisiz dinlemek için "PLAY STORE" tuşundan "Radyo Mavi Eylül" radyomuzu cep telefonunuza indirebilirsiniz. Radyomuz otomatik açılacaktır. Radyomuz çalarken başka sayfalarda gezinebilirsiniz. Açılan radyo sayfasının sol altındaki "sarı zarf" simgesini tıklayarak, istek gönderebilirsiniz. Dilerseniz, Googleden "Radyo Mavi Eylül" ANASAYFASINA ulaşıp, giriş yaparak SOHBET KÜRSÜSÜNE ulaşabilirsiniz.


» SOHBET KÜRSÜSÜ İHLALİ...
Sohbet kürsüsünde, din, siyaset ve parti konularında yapılacak atışmalarda veya kürsüye 7-8 mısradan daha uzun şiir asılmasında, o kişi yada kişiler 24 saat banlanacak, tekrarları söz konusu olduğunda üyeliği silinecektir…


» HAFTANIN İNCİLERİ
Haftanın incileri köşemizde duyurulan şiir ve yazılar, her pazartesi gecesi canlı yayınımızda radyomuzda okunmaktadır.


» RADYO MAVİ EYLÜL’DE CANLI YAYINLAR...

Tüm dost ve arkadaşlarımızı şiirlerle harmanlanıp, şarkılarla demleneceğimiz radyo gecelerimize bekliyoruz..


 
Ziyaretçi Defteri


YAZARLAR
 
Yurdagül
ÖZAY
 

 
Gülayse
DELEN
Sağlık / Yaşam

 
Şuayip
ODABAŞI
Ölüler Kentinin Ozanı

 
Yasemin
ÖZKAYA
 

DOST SİTELERİMİZ
Edebiyat Defteri
Antoloji
Türk Dil Kurumu
Edebiyol
Sinobil
FAYDALI LİNKLER
Belediyeler
Hastaneler
T.C Kimlik sorgulama
Dünya Haritası
Önemli Günler

Takvim

Radyo Mavi Eylül.Net Bir Müzik ve Edebiyat Platformudur.
Tüm Hakları Saklıdır 2013