• Mobil   • Site Haritası   • Webmail   • RSS                    

Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
    Üye Olmak İstiyorum
    Şifremi Unuttum

TÜM ÜYELER
ŞİİRLER
YAZILAR / ÖYKÜLER
KİTAP/ KÜLTÜR/ SANAT
ÜNLÜ ŞAİRLER/ ŞİİRLERİ
GÜNCEL
SAĞLIK / YAŞAM

SON 3 ÜYEMİZ
Aynur ÇAKIR
Binali ARI
Adnan YOĞURTÇU

İYİKİ DOĞDUNUZ
Türkü
Kibar Gül Merve

HAFTANIN İNCİLERİ
RUHUM FİRARDA
AH BE USTA

SON YORUMLAR
AH BE USTA
Kutlarım Hasan bey. Yüreğinize kaleminiz sağlık.....
RUHUM FİRARDA
Kutlarım Mahir bey.. Kaleminiz hiç susmasın......
NE YAZAR
eyvallah üstat sevgiler ...
RUHUM FİRARDA
ŞİİRİMİ HAFTANIN İNCİSİ OLAYA LAYIK GÖREN "RA...
AH BE USTA
SAYIN ; HASAN POLAT BEYEFENDİ ŞİİRİNİ...
RUHUM FİRARDA
SAYIN ; MAHİR BAŞPINAR BEYEFENDİ ŞİİRİ...
KAVUŞMAK MAHŞERE KALDI
Çok teşekkür ederim....
İntikam
Tebrikler... Şiirinizi Harika Ufuklarda Şiir Grubu...
KARA KIZ
Tebrikler... Şiirinizi Harika Ufuklarda Şiir Grubu...
RUHUM FİRARDA
Tebrikler... Şiirinizi Harika Ufuklarda Şiir Grubu...
 
YAŞAMAK GÜZEL ŞEY
07 Haziran 2017 Çarşamba 01:00
12
14
16
18Bir türlü akıl erdiremiyordu. " Ne zaman, nasıl düşmüştü?" Böylesi bir yere. Hiç bir şey de hatırlamıyordu zaten. Belleği de, bedeni gibi kaybolmuştu zifiri karanlığın ortasında. Ağır ağır kaldırdı başını gök yüzüne, bir süre öylece bakakaldı. Gözleri ay ve yıldızları aradı göğün derinliklerinde. Her gece gülücükler saçan ay kaybolmuştu nedense. Suda balıklar gibi oynaşan yıldızlar da saklanmışlardı bilinmez yerlere.

Sonra belki bir ışık umuduyla ufukları taradı gözleri. Bir mum ışığı da olsa razıydı gecenin aymazlığına direnen. O da yoktu. Sadece yaprak hışırtıları bozuyordu gecenin sessizliğini. Yapraklar hışırtılarını dipsiz karanlıklardan gelen düşmanlarının zafer naraları olarak algılamaya başlamıştı ki irkiliverdi. Bir an aklının da kendisini terk edeceği korkusu sardı benliğini. Bağırdı var gücüyle dipsiz karanlıklara. Sesi dalga dalga yankılandı sonsuz boşlukta.

Bağırdı, bağırdı. Bir süre sonra bağırtıları, hıçkırıklara dönüşüverdi. Yenilmişti nerden ne zaman çıkacağı belli olmayan böylesi kalleş düşmanlarına . Teslim olmuştu ve akıbetini bekliyordu. Ağlıyordu kara yazıyla yazılmış kaderine isyan ederek.

"Teslim olmak zayıflıktır, haklıyken haksız duruma düşmektir" dedi dağılmakda olan aklını toparlayarak. Kurtulacaktı bu lanet olası karanlıktan ve mutlaka ulaşacaktı aydınlığa. Bir anda ağzından yayılan hırıltılar bir türküye dönüşüverdi, ruhunda peydahlanan bir dürtüyle. Bildiği tüm zafer türkülerini söyledi karanlığın kalleş pususunu hiçe sayarak.

Neler yaşamamıştı ki. Kimlere neler vermemişti. Karşılığında aldıklarını düşününce hazin hazin gülümsedi. Sırtında taşıdığı hançerlerin sayısını bile bilmiyordu. Kimlere kafa tutmamıştı, nelere siper etmemişti göğsünü sevdikleri için. Nasıl da değişmişti dünya. İnsanlar üç kuruşa satar olmuştu, onurlarını. Güvenmek. Neydi acaba güvenmek? Alabildiğne gönlünü açmak değilmiydi? Paylaşmak, dertleşmek, öz veri, saygı sevgi; her biri yokmuydu güvencin içinde? Eğer biterse güven; insanlığın vahşi hayvan sürüsünden farkı kalırmıydı?

Aslında gece de değildi korkusu. Ya ömrü billah yalnızlıksa kaderi. Bu düşünce düşer düşmez aklına acı acı gülümsedi. Belki de mutluydu yalnızlığından. Hiç değilse huzurluydu. Beyinleri alt üst eden, acaba sorularının altında da ezilmiyordu. Tam da bunları düşünürken aklına düşen "yalnızlık Allaha mahsustur" sözleri bir çelişki yaşattı düşüncelerinde bir süreliğine.

Eğer kurtulabilirse bu karanlıklardan karar vermişti kendince. Sahip çıkacaktı en değerli hazinesine. Dağıtmayacaktı sevgisini öyle herkese. Belki ki de bu yüzden düşmüştü bu hallere. "Hele bir kurtulayım, görürsünüz" dedi hem cinslerine yüreğinde biriken sitemle. Hem de yeminler bile etmişti, vermeyecekti sevgisini herkese. Halbuki insanın en yüce duygusuzdu sevgi. Gökten düşen yağmur damlacıkları kadar bol ve bereketli olmalıydı. Dağıtılmalıydı, iyiye, kötüye, güzele çirkine. Sevgisiyle yücelirdi elbette insan. Ama olmuyordu nedense. Dünya öylesine değişmişti ki, yüreğinde sevginin zerresi bulunmayanlar baş tacı ediliyordu nedense.

Ağır ağır yürüyor ve bir bir yarıyordu gecenin yüzlerce kat bağrını. Birden bire koşma fikri düştü düşüncelerine. Çılgınca koşmak ve ulaşmak istiyordu acilen bir yerlere. Ya sonsuz karanlığa, ya da bir tutam aydınlığa kavuşmak hevesiyle başlamıştı koşmaya çılgınca.

Koştukça da bağırıyordu, "en büyük benim, ben insanım" haykırışlarıyla meydan okuyordu tüm karanlıklara . Düştü kalktı. Yine koştu. Ve beklenen oldu. Takıldı ayağı içi kof, çürümüş bir çınarın yanaşma dalına. Acıyla kıvranırken; serseri bir kurşun gibi karanlığı yaran, şehvetle oynaşan ışıkları gördü. Gördükleri leş kokusu almış, bir an önce leşe saldırmanın, sabırsızlığıyla yanıp tutuşan sırtlanların gözleriydi. Keyifle dans ediyordu sırtlanlar. Çıkardıkları seslerden anlaşılıyordu keyiflerinin doruğunda oldukları.

Ne kadar da yormuştu hayat kendisini. Ufacık bir yükü dahi taşıyacak gücü olmadığını düşündü. Düştüğü yerden kalkmamak, "benden bu kadar" diyerek teslim bayrağını çekmek geçerken aklından, utançla kalktı yerinden, dünyaya meydan okuyan bir mitolojik savaşçı edasıyla dikti gözlerini, sırtlanların gözüne.

Yaşamak dedi, yaşamak. Tanrının verdiği en kutsal görevdi kainata. Bir kardelen olmak. İncecik sıska gövdesine bakmadan savaşmak fırtınalarla. Azimle, ısrarla boyun eğmeden aşmak tüm engelleri. Gülücüklerle buluşmak güneşle. Güneşle birlikde dünyaya ışık saçmak.

Çalar saatin gök gürültülerini andıran sesiyle açtı gözlerini. Perdelerinin arasından odasına gülümseyerk giren güneşe bakakaldı bir süre. Uzandı yatağına, keşke bitmeseydi rüyam diyerek, sonucunu da merak ederek, uzun uzun düşündü, hüzünlendi rüyasından etkilenerek.

Davut TUNÇBİLEK
Okunma Sayısı : 500

“Bu eser’in her türlü telif hakkı şairin veya yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.”

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum EkleErişim yapmaya çalıştığınız içerik için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Lütfen üye girişi yapınız...

+ Benzer Haberler
» AĞA’NIN POKUNUN ÜSTÜNE POK OLURMU ULAN
» TIRNAK İÇİNDE
» DÜN 2
» ONBEŞ; ONALTIDAN BÜYÜK
» HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ KUTLU OLSUN
» ADAM OLMA GÜNÜ
» BİR AVUÇ TUZ
» SIRILSIKLAM
» SANATÇI VE ŞAİR
» ANANIN BEDDUASI
» HİKAYE
» DAVUT BEY
» ŞERİFE’YE ŞEREFLİ GEBELİK
» BAŞARININ SIRLARI
» O NAMAZI KAZA ETMEYECEKSİN! (HİKAYE)
» ANLATABİLMEK İSTERDİM OYSA
» ORDU YENİ HABER GAZETESİNDEKİ KÖŞE YAZIM
» YANKESİCİYİM AMA VİCDANSIZ DEĞİL .
» İNSANLIĞIN TÜKENİŞİ!..
» NE İŞİ VARMIŞ


Site İçi Arama

DUYURULAR
» İPHONE CEP TELEFONUNDAN RADYOMUZU DİNLEMEK
İÇİN CEP TELEFONUNUZUN ARAMA MOTORUNA www.radyomavieylul.net/m ADRESİNİ GİRİNİZ VE "play" TUŞUNA BASINIZ.


» ANDROİD CEP TELEFONUNDAN RADYOYA GİRMEK
ve kesintisiz dinlemek için "PLAY STORE" tuşundan "Radyo Mavi Eylül" radyomuzu cep telefonunuza indirebilirsiniz. Radyomuz otomatik açılacaktır. Radyomuz çalarken başka sayfalarda gezinebilirsiniz. Açılan radyo sayfasının sol altındaki "sarı zarf" simgesini tıklayarak, istek gönderebilirsiniz. Dilerseniz, Googleden "Radyo Mavi Eylül" ANASAYFASINA ulaşıp, giriş yaparak SOHBET KÜRSÜSÜNE ulaşabilirsiniz.


» SOHBET KÜRSÜSÜ İHLALİ...
Sohbet kürsüsünde, din, siyaset ve parti konularında yapılacak atışmalarda veya kürsüye 7-8 mısradan daha uzun şiir asılmasında, o kişi yada kişiler 24 saat banlanacak, tekrarları söz konusu olduğunda üyeliği silinecektir…


» HAFTANIN İNCİLERİ
Haftanın incileri köşemizde duyurulan şiir ve yazılar, her pazartesi gecesi canlı yayınımızda radyomuzda okunmaktadır.


» RADYO MAVİ EYLÜL’DE CANLI YAYINLAR...

Tüm dost ve arkadaşlarımızı şiirlerle harmanlanıp, şarkılarla demleneceğimiz radyo gecelerimize bekliyoruz..


 
Ziyaretçi Defteri


YAZARLAR

           

DELEN
Sağlık/Yaşam 
                            

       

Samim
İGDE
(Ramak Kaldı)
                         

       

Harika
UFUK
(Harika ufuklar) 
                         

 
     
DOST SİTELERİMİZ
Edebiyat Defteri
Antoloji
Türk Dil Kurumu
Edebiyol
Edebiyatevi.com
Sinobil
FAYDALI LİNKLER
Belediyeler
Hasteneler
TC.kimlik sorgulama
Dünya haritası
Önemli günler

Önemli Günler

Radyo Mavi Eylül.Net Bir Müzik ve Edebiyat Platformudur.
Tüm Hakları Saklıdır 2013